Base Protocol (BASE) nedir? Nasıl çalışır?

Forumlar Altcoinler Base Protocol (BASE) nedir? Nasıl çalışır?

 • Konu
  El Profesör
  Yönetici
  TR

  Merhaba arkadaşlar. Bugün bu tokeni araştırdım. İngilizcem çok iyi olmadığı için bazı hatalarım olabilir ancak anladığım kadarıyla size aktarmaya çalışacağım. Kripto piyasasında yeni sayılacak bir token olan “BASE” AMPL token türevi dinamik bir arza sahip.

  Mesela 1 AMPL satın alırken 1$ ödediğinizi varsayalım. AMPL’nin değeri düştüğünde, mesela 0,50$ düştüğünde toplam AMPL arzı azaltılarak token fiyatını yeniden 1$’a sabitleniyor. Tokenin değeri aynı kalmasına rağmen sizin cüzdanda tuttuğunuz token sayısı otomatik azalıyor. Yani 100$’ aldığınız token fiyatı aynı ama değeri düştüğü için 100 ampl yerine cüzdanınızda 50 ampl kalıyor. Dolayısıyla 50$ paranız kalıyor. Bilenler bilir zaten.

  BASE Protokolü nasıl çalışıyor

  Base protokolü ise toplam kripto market piyasasını baz alarak her 24 saatte bir arzını güncelliyor. Mesela kripto toplam market kapasitesi 500 milyar dolar varsayarsak token fiyatı o gün 0,50$ a sabitleniyor. O sabitlenmeden önce token fiyatı 0,40$ ise cüzdandaki base sayınız azalıyor, yukarıda ise artıyor.

  Buradaki mantık; gün içi fiyatın olabildiğince yüksek olması. Böylece token fiyatı yeniden sabitlenirken arz belirlenecek. Fiyat yükselirse toplam arz sayısını arttıracaklar ve cüzdandaki token sayınız artacak. Dolayısıyla paranız artacak. Fiyat sabitlendiği zaman o günkü son fiyat üzerinden geçerli olmak şartıyla para yerine token olarak cüzdanınıza yansıtılacak.

  Bu yansıtmadan sonra tokenlerinizi bir sonraki gün iyi bir fiyattan satabilir dilerseniz de tokenleri tutmaya devam ederek paranızı katlamaya devam edebilirsiniz. BASE protocol uzun vadede kazandırabilecek potansiyele sahip mi değil mi bunu da hep beraber deneyimleyeceğiz.

  BASE protokol ile ilgili güncelleme ve haberleri sitemizde bulabilirsiniz. Dilerseniz sormak istediğinizi veya yazıtta güncelleme gerektirecek bölümleri yorum kısmından yazarak bana iletebilirsiniz. Bol kazançlar dilerim.

  BASE protocol’un resmi ve sitesinden ingilizcesi iyi olan arkadaşlar daha fazla bilgi alabilir: http://www.baseprotocol.org

  Benim kendi önerim bu şekildeki projelere pek güvenmeyin. Mümkün olduğunca daha iyi projelere yönelin.

  • Bu konu 10 ay 4 hafta önce önce El Profesör tarafından değiştirildi.
  www.okripto.com
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.